Категорії
Новини

Ватра Пам’яті, Ватра Любові

Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини» (а по народному – Лемківська Ватра в Монастриськах) – це свято лемків-русинів-українців, західної гілки українського народу, які споконвіку проживають у Карпатах.
Гори поділяють Лемківщину на Північну(галицьку) і Південну (словацьку і закарпатську). Внаслідок угоди між Урядом УРСР і Польським Комітетом Національного Визволення від 9 вересня 1944р. з Північної Лемківщини (південний схід Польщі) було депортовано 483808 осіб і розсіяно майже по всіх областях України.

Протягом років лемки-русини, їх діти, внуки і правнуки зберегли пам’ять і любов до історичної Батьківщини. Вони мають свою відмінну говірку-мову, духовну і матеріальну культуру, одяг, традиції і звичаї. Багате народне мистецтво, зокрема пісня і музика.

В урочищі “Бичова” поблизу містечка Монастириська розташований Монастириський обласний комунальний музей культури та побуту, котрий був реорганізований рішенням сесії Тернопільської обласної ради в Установу обласної ради “Музейний комплекс “Лемківське село”. Саме тут щорічно, незважаючи на сотні і тисячі кілометрів, збираються з усіх-усюд на свою стрічу лемки-русини – вигнаний, але нескорений, народ.

Фест файні лемківські газдині бережуть автентичні однострої та передають з покоління в покоління рецепти національних страв. На фестивалі лемки ночують у наметах, частують гостей своїми приварками, співають, говорять на своєму неповторному діалекті, ґварі, мові. І запалюють вогнисько – ватру – як символ єднання, як згадка про те, як їх насильно відлучали від домашніх вогнищ, з власних домівок.

 

Валентина ТЕПЛА (дует "Червоне та Чорне") на фестивалі "Дзвони Лемківщини", Ніч з 3 на 4 серпня 2013 року
Валентина ТЕПЛА (дует “Червоне та Чорне”) на фестивалі “Дзвони Лемківщини”, ніч з 3 на 4 серпня 2013 року

Іскра цієї фестивальної ватри не гасне у серцях знаної в Україні та світі житомирської мистецької формації – дуету «Червоне та Чорне» у складі лауреатів Міжнародних та Всеукраїнських пісенних конкурсів і фестивалів Ярослава та Валентини Теплих. Ось вже багато років лемківська ватра розпалює в них любов до рідного краю та прабатьківських звичаїв і кличе на свій вогонь чи то в Україні, чи то на Лемківщині, в Польщі …

Як показує час, глядач та слухач залюблений в творчість Ярослава та Валентини Теплих, бо їй характерна наскрізна оптимістична тональність, життєствердна настроєвість. Це відчувається в їхніх піснях, в їхніх відеокліпах. Не можна не відзначити їхню стильову пісенну багатогранність – від автентичної стародавньої лемківської та української народної пісні, яка лунає на різноманітних народних святкуваннях, на каналах радіо та телебачення до сучасних авторських – гротескно-жартівливого «Привет, Житомир» чи сумно-шансонного «Житомир-Філадельфія», котрі незмінно звучать в ефірі FM-станцій.

 

Ярослав ТЕПЛИЙ (дует "Червоне та Чорне") на фестивалі "Дзвони Лемківщини", Ніч з 3 на 4 серпня 2013 року
Ярослав ТЕПЛИЙ (дует “Червоне та Чорне”) на фестивалі “Дзвони Лемківщини”, ніч з 3 на 4 серпня 2013 року

Варто згадати ще й те, що Ярослав Теплий є композитором, етнографом, етнологом, фольклористом, музикознавцем, письменником, автором ще не до кінця, на мій погляд, оціненого унікального етнокультурологічного дослідження – монографії «Українська Атлантида», що побачила світ у Житомирському комунальному книжковогазетному видавництві «Полісся» і стала переможцем, володарем «Гран-Прі» щорічного обласного конкурсу «Краща книга року Житомирщини».

Дует "Червоне та Чорне" на фестивалі "Дзвони Лемківщини", Ніч з 3 на 4 серпня 2013 року
Дует “Червоне та Чорне” на фестивалі “Дзвони Лемківщини”, ніч з 3 на 4 серпня 2013 року

Дует «Червоне та Чорне» щорічно, завдяки сприянню Житомирської облдержадміністрації, зокрема начальника управління культури ОДА Юрія Градовського, представляє Житомирщину на  самому найбільшому в світі лемківському святі і є одним з його хедлайнерів.

Цей рік не став винятком. Як завжди кожного року, поряд з популярними на нинішній день виконавцями, зокрема цього року такими як Аничка (Ганна Чеберенчик) (США), учасницями телешоу «Голос країни» Христиною Соловій та Марією Яремчук, гуртом «KozakSystem» (ex-«Гайдамаки»), дует «Червоне та Чорне» з Житомира є пісенною окрасою концертних програм фестивальних днів. Про таку кількість відвідувачів мріє кожен фестиваль в Україні, і кожен виконавець: більше 43 000 присутніх на Ватряному полі (згідно даних МНС, не враховуючи тих людей, що розташувалися  з родинами і друзями в наметах у лісових посадках навколо).

Дует "Червоне та Чорне" на фестивалі "Дзвони Лемківщини", Ніч з 3 на 4 серпня 2013 року
Дует “Червоне та Чорне” на фестивалі “Дзвони Лемківщини”, ніч з 3 на 4 серпня 2013 року

У фестивальній концертній програмі прийняло участь більше 1000 виконавців. Польщу, наприклад, представляв популярний молодіжний фольк-гурт „Лемко-Тауер” з Стшелєц Краєньских, Словакію – фольклорна група з м. Сніни «Старинчанка». Були гості з далекого і близького закордоння – Росії, США, Канади, Словакії, Польщі, Португалії, Франції.  З наступного року “Дзвони Лемківщини” мають отримати статус міжнародного заходу.

DSC_2243

Догоріла чергова лемківська ватра… Здолано чергову мистецьку сходинку в творчому житті таких харизматичних виконавців на українській естраді як Ярослава та Валентини Теплих, мистецького дуету «Червоне та Чорне».

Григорій ТКАЧЕНКО, Обласна офіційна громадсько-політична газета “ЖИТОМИРЩИНА” №90

 

us web hosting company